Leto je konečne tu a aj vonkajšie teploty postupne naberajú na výškach. Prinášame vám preto niekoľko tipov ako sa na to pripraviť.

Príprava klimatizácie na leto s ROTOSOM

1. Zápach z klimatizácie

Aby vás po prvom spustení klimatizácie v aute neprekvapil nepríjemný zápach, odporúčame pred letom alebo dovolenkou čistenie klimatizácie.

Známy nepríjemný zápach, ktorý sa objaví po spustení klimatizácie spôsobuje skondenzovaná voda, ktorá vzniká pri spustenej klimatizácii a ktorá v spojení s peľom a prachom vytvára živnú pôdu pre baktérie a plesne. Ideálnym riešením je zabezpečiť čistenie klimatizácie spolu s výmenou filtrov v kabíne. Vyhnete sa tak nielen nepríjemnému zápachu, ale aj riziku zdravotných problémov.

Dobrý tip je vypnúť klimatizáciu niekoľko minút pred dojazdom do cieľa. Je to nielen zdravšie z dôvodu minimalizácie teplotného šoku, ale aj z dôvodu, aby nazbieraný kondenz vo výparníku stihol vyschnúť (v suchom výparníku plesne nerastú).

2. Nové chladivo do klimatizácie

Výkon vašej klimatizácie je úmerný množstvu chladiva v systéme. Ak je ho nedostatok, tak v servise vám ho rýchlo doplnia a zároveň skontrolujú aj tesnosť systému aby ste o nové chladivo tak rýchlo neprišli.

3. Ako efektívne klimatizovať auto

Sadnúť si do rozhorúčeného vozidla je nepríjemné, avšak zapínať klimatizáciu ihneď po štarte sa neodporúča. Skôr než ju zapnete je potrebné vyvetrať vyhriaty vzduch. Najlepší spôsob je naplno pustiť vetranie spolu s otvorenými oknami. Takto po pár minútach môžete spustiť klimatizáciu a užívať si vychladenie oveľa rýchlejšie. Okrem toho šetríte aj klimatizačné rozvody pred možným poškodením alebo rýchlejším starnutím.

4. Rozpálené vozidlo

Každý pozná aké je to nepríjemné sadnúť si do slnkom rozpáleného vozidla. Pravdaže ideálnym riešením je parkovať buď v tieni alebo v podzemných parkoviskách. Ak toto k dispozícií nemáte, môžete využiť slnečnú clonu, ktoré ja lacná a k tomu veľmi účinná. Pomôžete tak nie len prehriatiu vo vnútri vozidla, ale aj k jeho rýchlejšiemu vychladeniu po zapnutí klimatizácie, keďže vyhriate plasty budú menej rozžeravené.

Rozpálený interiér nie je len nepríjemný, ale skracuje sa tak aj jeho životnosť. Náchylné na rýchle starnutie sú najmä kožené sedadlá, prípadne mäkčené plasty.